Poezija je bledi odblesk tistega, kar vsakdo čuti, a ne zna nihče povedati. Tisto neizrazljivo “nekaj” se izlije iz srca, otrdi v črke in se spet omehča v svojo prvobitnost, ko pride skozi oči in možgane v drugo srce.

Z zgornjimi besedami Janeza Menarta smo včeraj začeli prireditev, s katero smo obeležili letošnji svetovni dan poezije. Za udeleženke Univerze za tretje življenjsko obdobje, ki deluje v okviru Osrednje knjižnice Celje, ter za dijake 1. a in 1. b SŠGVO smo pripravili otvoritev razstave Dober dan, življenje.

Prireditev je predstavljala zaključek projektnega dela dijakov 1. letnikov naše šole in Gimnazije Lava, ki so pri likovni umetnosti pod mentorstvom Darje Povše ustvarjali na motive pesmi pesnikov prve povojne generacije. Dijaki 1. b SŠGVO, Jaka Grasselli, David Travnik, Vito Šturbej, Julija Blatnik, Klara Brglez, Miha Urankar, Nace Mastnak in Jure Senker, so pod mentorstvom Natalije Kovše na prireditvi izvedli recitacije likovno upodobljenih pesmi. Prireditev je povezovala Hana Levstik, ki je gostom med drugim predstavila Kraljevo angleško nalogo, eno izmed zelo redkih proznih del Janeza Menarta, ki ga je pesnik napisal oktobra 1977 za razredni list dijakov 2. d I. gimnazije Celje. Najverjetneje je bilo to besedilo v javnosti prvič predstavljeno ravno na včerajšnji prireditvi.

Po koncu prireditve so si gostje ogledali razstavo likovnih del, ki jo je pripravila prof. Povše.

Dijaki in mentorici smo dokazali, da lahko umetnost združi dve šoli, dva predmeta in dve generaciji. Poleg tega, da je medpredmetno sodelovanje spodbujalo ustvarjalnost, nam je omogočilo tudi, da je znanje zaživelo na nov način. Za dijake je bila to dragocena izkušnja, saj jim je pomagala videti povezave med različnima predmetoma, za učiteljici pa je pomenila priložnost za ustvarjalno sodelovanje in inovativne pristope pri poučevanju. Počaščeni smo bili, da smo projekt lahko zaokrožili z medgeneracijskim povezovanjem in da smo svojo umetnost delili tudi z udeleženkami Univerze za tretje življenjsko obdobje. Stik med generacijami prinaša neprecenljivo bogastvo izkušenj, razmislekov in vrednot. Obiskovalkam smo na koncu ponudili nekatere pesmi, ki smo jih izbrali za sodelovanje v projektu poljske Unesco ASP-mreže, Gift a Poem (Podari pesem).

Upamo, da so tako dijaki, ki so likovno ustvarjali, kot dijaki, ki so pripravili prireditev, in obiskovalke prireditve v pesmih in likovnih delih začutili delček tiste moči, ki jo ima umetnost – moč, da poveže, navdihne in odpre nova obzorja.

 

Darja Povše, GL, in Natalija Kovše, SŠGVO

Skip to content