Med 7. in 11. aprilom smo na Šolskem centru Celje, na Srednji šoli za gradbeništvo in varovanje okolja, gostili udeležence mednarodne Erasmus+ mobilnosti, ki je del projekta Young Eco Journalists for a Sustainable Future, katerega osrednji namen je bil ozaveščanje o e-odpadkih in digitalnih odpadkih. Udeleženci iz štirih držav – Slovenije, Nemčije, Španije in Turčije – so z ustvarjalnim delom, izmenjavo znanja in s kulturnim povezovanjem ustvarili vsebine, ki spodbujajo razmislek o eni največjih okoljskih težav sodobnega časa.

V tednu mednarodne mobilnosti so se gostje udeležili številnih dejavnosti. Dijaki so v mednarodnih skupinah pod mentorstvom učiteljev in ob pomoči strokovnjakov ustvarjali kratke ozaveščevalne videe o pravilnem ravnanju z e- in digitalnimi odpadki. Pri delu jim je s svojim znanjem o oblikovanju videov pomagal gospod Matic Holobar. Dijaki so obiskali tudi snemalni studio Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije našega Šolskega centra, kjer je gospod Alen Pavšar skupaj z ekipo pripravil zanimiv program in udeležence popeljal v svet videoprodukcije. Na začetku svojega dela so se mladi raziskovalci udeležili tudi delavnic kreativnega pisanja in snemanja. Spoznali so dobre prakse trajnostnega ravnanja v našem lokalnem okolju, s čimer jih je med drugimi seznanil tudi župan Mestne občine Celje. Dijaki in spremljevalci so prisluhnili zanimivim predavanjem predstavnikov podjetja ZEOS in društva Ekologi brez meja ter aktivno sodelovali v zbiralni akciji e-odpadkov. Preizkusili so se v čiščenju digitalnih odpadkov, kar je vključevalo brisanje nepotrebnih datotek in ozaveščanje o digitalnem ogljičnem odtisu. Ura slovenščine, pri kateri so dijaki iz tujine spoznavali naš jezik in kulturo, je poskrbela za smeh in navdušenje. Popoldnevi so bili namenjeni druženju in raziskovanju Slovenije – izlet v Postojnsko jamo in na Primorsko je bil eden izmed vrhuncev tedna.

Teden mobilnosti smo sklenili z zaključno prireditvijo, na kateri so dijaki predstavili rezultate svojega dela – videe o digitalnih in e-odpadkih. Po predstavitvi smo jim podelili simbolične nagrade in se še enkrat zahvalili vsem sodelujočim. Počaščeni smo bili, ker sta nas s prijaznimi in spodbudnimi besedami nagovorila direktor Šolskega centra Celje g. Mojmir Klovar in ravnatelj Srednje šole za gradbeništvo in varovanje okolja g. Arnold Ledl.

Iskreno zahvalo namenjamo slovenskim dijakom in njihovim družinam, ki so gostili udeležence mobilnosti. Dijaki so vrstnikom iz tujine nesebično pomagali pri delu v šoli in jih vodili med popoldanskimi dejavnostmi. Odprtost, srčnost in odgovornost gostiteljev so močno prispevali k uspehu celotnega tedna.

Projekt Young Eco Journalists for a Sustainable Future dokazuje, da mladi zmorejo biti glasniki sprememb. Ne ozaveščajo le o težavah sodobnega sveta, temveč s svojo energijo in predanostjo tudi iščejo rešitve. Z mednarodnim sodelovanjem so kljub resnosti tematike, ki so jo raziskovali, dokazali, da je učenje o pomembnih okoljskih vprašanjih lahko tudi zabavno, navdihujoče in predvsem povezovalno.

Slovenski del mobilnosti tega mednarodnega projekta ne bi uspel brez prizadevnosti mentoric na naši šoli – gospe Alenke Lah Kalan in gospe Valentine Novak, ki sta mobilnost skrbno načrtovali in uspešno izvedli.

Naslednje srečanje bo v Nemčiji. Do takrat naj nas vse spremlja misel, da imamo vsi moč spreminjati svet na bolje – še posebej ob podatku iz poročila The Global E-waste Monitor 2020, ki ga je pripravila Mednarodna telekomunikacijska zveza (ITU) v sodelovanju z Inštitutom ZN za usposabljanje in raziskave (UNITAR), ki pravi, da bo do leta 2030 na svetu nastalo več kot 74 milijonov ton e-odpadkov, kar je količina, ki presega skupno težo vseh ljudi na Zemlji.

Čas za ukrepanje je zdaj.

Skip to content