Prevzetost nad oceani in rekami ter njihova pomembnost za zagotavljanje pestrosti vrst nimajo meja. A tudi onesnaženje s plastiko na plažah in rečnih bregovih v Evropi se ne ustavi na mejah, ki jih je ustvaril človek. Zato je treba preprečiti kopičenje mikro- in makroplastike v okolju. Znanstveno reševanje tega izziva in raziskovanje trajnostnih materialov sta nalogi, ki se ju moramo Evropejci lotiti skupaj.
Nemčija, Portugalska in Slovenija se v okviru svojega skupnega predsedovanja Svetu Evropske unije kot trio predsedstev v letih 2020 in 2021 zavzemajo predvsem za čista morja, oceane in reke ter naravo, ki jih obdaja. Hkrati pozivajo šolske razrede in mladinske skupine, da zbirajo plastične odpadke vzdolž bregov rek in potokov, dokumentirajo različne vrste plastičnih odpadkov, zbranih na različnih mestih odseka reke, ter tako dejavno pomagajo pri raziskavah kot del te mednarodne kampanje skupnostne znanosti.
Tako smo se v želji, pomagati pri raziskovanju, tudi na naši šoli priključili projektu. V projektu so sodelovali dijaki G2b (okoljevarstveni tehnik) in dijaki G4b (okoljevarstveni tehnik), ki obiskujejo izbirni modul Gospodarjenje z odpadki.