Izobraževalni center Štore je v sodelovanju s podjetjem Štore Steel tudi letos za dijake Šolskega centra Celje pripravil tradicionalno tridnevno interaktivno delavnico INOVATIVNOST IN USTVARJALNOST ZA MLADE. Delavnica je potekala od 23. do 25. marca 2022 v Izobraževalnem centru Štore. Udeležili so se je trije dijaki 3. letnika programa gradbeni tehnik: Blaž Žerak (G-3. a), Alenka Hudolin in Evelin Pivić (G-3. b).
Delavnica je bila za udeležence brezplačna in je prispevek podjetja Štore Steel k razvoju inovativnosti in kreativnosti med mladimi. Dijaki so si prvi dan z zanimanjem ogledali proizvodnjo v jeklarni in valjarni, nato pa so se razdelili v skupine in se lotili reševanja konkretnih problemov podjetja Štore Steel. Delo je potekalo v ustvarjalnem in sproščenem vzdušju. Naloge, ki so jih reševali, so bile zahtevne, a so se jih lotili z vztrajnostjo, s timskim pristopom ter ob podpori mentorja dr. Mihe Kovačiča. Zadnji dan so rezultate svojega dela predstavili organizatorjem ter učiteljem in dijakom, ki so se udeležili zaključne prireditve. Ob tem so si nabrali veliko novega znanja in izkušenj, se srečali s sodobno tehnologijo in s konkretnimi problemi s področja gospodarstva. Spoznali so, da bodo morali v življenju pridobiti še veliko izkušenj in nenehno širiti svoje znanje, pa tudi to, da se strokovnjaki v gospodarstvu srečujejo s problemi, ki zahtevajo več mesecev ali celo več let trdega dela.
Dijaki so ob koncu delavnice strnili svoje vtise:
»Tridnevno izobraževanje mi je bilo zelo všeč, še posebej delo, saj sem spoznal nove prijatelje, s katerimi smo se zelo zabavali. Mislim, da si je vredno ogledati to podjetje, saj ima zanimivo zgodovino, sploh pa je v celotnem podjetju delo zelo raznoliko.«
»Na delavnicah mi je bilo lepo. Zelo zanimiv je bil ogled železarne. Sami problemi so bili zanimivi, a menim, da je mentor, Miha Kovačič, od nas pričakoval malce preveč. Časovno smo bili zelo omejeni, projekti pa so bili dokaj obsežni. Prav tako se mi je predstavitev problemov v sredo po malici zdela malce predolga. Sam bi si med predstavitvijo želel krajši premor, ne več kot pet minut, da bi si lahko pretegnili noge. Verjamem, da bi nam Miha to dovolil, a smo bili prvi dan še zadržani. Jedilnik mi je bil všeč. Reševanje problema je bilo poučno in zabavno. Lepo se vam zahvaljujem, da ste me izbrali.«
»Hvala, da sem dobil možnost za obisk delavnic. Na delavnicah smo dobili veliko priložnosti spoznati področja, ki nas zanimajo. Kot ste nam obljubili, smo videli, kako podjetje deluje, s kakšnimi problemi se sooča, gospod Miha pa nam je razložil, zakaj potrebujemo višjo matematiko.«
»Moje mnenje o delavnicah je pozitivno. Bilo je zanimivo, veliko novega smo se naučili in izvedeli. Zdi pa se mi, da vseeno ni to za vsakogar. Meni osebno ni to najbolj zanimivo, ampak sem se vseeno vključila in iz tega nekaj naučila.«
»Z delavnicami sem zelo zadovoljen. Najboljša so nova prijateljstva in odmor od pouka. Za reševanje problema so bile delavnice nekoliko kratke, čeprav je bilo zelo prijetno, ko smo problem reševali počasi in brez pritiska.«
»Bilo je zelo zanimivo. Dobra organizacija in malica. Zelo zanimiv je bil ogled jeklarne Štore Steel. Problemi, ki smo jih spoznali, so bili zelo konkretni in malo težki za naše znanje, a smo se zelo potrudili, da nam je uspelo. Veliko smo sodelovali z drugimi šolami in se tudi veliko naučili.«
»Vesela sem bila, ko me je profesorica določila za sodelovanje v delavnici na Teharjah. Najbolj sem se veselila, da bom lahko spoznala nove prijatelje in pridobila nove uporabne izkušnje, in tako se je tudi zgodilo. Prvi dan je bil sicer nekoliko dolgočasen, saj nismo vedeli, kaj točno bomo počeli, kasneje, ko smo spoznali malo več, pa se je začelo naše delo. Ogledali smo si Železarno Štore Steel. Bilo je zelo zanimivo spoznati, kakšen je dejanski postopek predelave jeklenih palic, ki jih lahko kupimo v trgovini. Od predavatelja sem si najbolj zapomnila misel, da se moraš, ko odkriješ nekaj novega in o tem ne veš ničesar, podati v raziskavo. Me veseli, da sem lahko sodelovala.«
Dogodek so organizirale svetovalne delavk ŠCC. Koordinatorica je bila Vesna Pišek, svetovalna delavka na SŠ KER.